- 21. leden v pražském Klementinu: minimum – 24,8 °C (r. 1850), denní průměr -0,3 °C (od r. 1961), maximum 13,1 °C (r. 2007)
- Slunce vychází v 07:50 a zapadá v 16:40. Slunce je tedy 8 h a 49 minut nad obzorem (délka dne). Soumrak a noc (slunce pod obzorem) je 15 h a 10 min. Z toho je astronomická noc (tma) 11 hod. a 22 min. Astronomický rozbřesk (první sluneční paprsky) nastává v 05:56 a tma v 18:34.
- O pranostikách: V předvečer svátku sv. Anežky prý bývalo zvykem věštit z ohně. K Anežce se váže několik pranostik a objevuje se i první "skřivančí" pranostika: "Svatá Anežka, když laskavá, vypustí skřivana z rukáva." Další pranostika předpovídá dlouhou zimu, proto přijdou vhod i zbytky píce (zhryzky): "Kape-li svatá Anežka se stříšky, přijdou vhod i zhryzky."
- Ze starých kronik, o počasí: L.P. 1877 - Na neděli (21.1.) napadlo mnoho sněhu. Tehdy ještě sníh z pražských ulic neodklízeli hned po napadnutí. Nechávali jej ležet, aby byla sanice. Drožkáři a fiakristé honem přepřahali do saní. Saně i koně zvonili rolničkami, celá Praha byla toho plna. I soukromé saně se rozjížděly po hlavních ulicích. Příkop, Ferdinandova třída a Václavské náměstí se jen saněmi hemžily. . .
- Události: V roce 1898 – pražský továrník jemných přístrojů a astronomický nadšenec Josef Frič koupil od posázavské obce Ondřejov pozemek na vrcholu kopce Manda. Během osmi let tam postavil a vybavil astronomickou observatoř, kterou 28. října 1928 věnoval československému státu. Dnes tu sídlí Astronomický ústav ČR.
- L.P. 1862: zemřela Božena Němcová (4.2.1820 Vídeň - 21.1.1862, Praha) - Lidové rčení: Kují do jedné baně - jsou dohodnuti, spolčeni. Házet balet - tančit.
- Dnes má svátek Běla, znamená bílá, bělostná, bělavá, přeneseně také čistá.
- Dnes se připomíná sv. Anežka Římská, patronka panen a zahradníků.
O krásnou, vznešenou dívku z křesťanské rodiny se ucházelo mnoho mladíků, mezi nimiž byl nejhorlivější syn římského prefekta. Anežka však všechny odmítla, protože se již ve třinácti letech rozhodla zasvětit pouze Ježíši Kristu. Prefekt, kterému si syn stěžoval, ji postavil před soud, kde byla nucena zříci se křesťanství. Anežka se nebránila, protože věřila v pomoc Boží. Proto byla odvlečena do nevěstince, kde byla svlečena do naha a ponechána napospas mladíkům včetně prefektova syna. Zázrakem jí však rychle narostly vlasy a zakryly její nahotu. Pověst o zvláštní dívce se roznesla po celém tehdejším Římě. Anežka byla postavena před nejvyššího soudce, a ten ji odsoudil pro pobuřování a rozhněvání římských bohů k trestu smrti. Roku 304 byla sťata mečem na Domitianově stadionu. Po popravě jí rodiče pohřbili v katakombách severně od města, které dnes nesou její jméno. U hrobu drželi stráž a brzy po pohřbu se jim tu zjevil sbor svatých panen, mezi nimiž byla také Anežka, držící na ruce beránka.
V českých zemích se sv. Anežka Římská slavila od raného středověku, k pozoruhodným vyobrazením patří gotický deskový obraz od Mistra Theodorika v kapli Sv. ostatků na Karlštejně s relikviářovou schránkou v rámu dole uprostřed. Relikvie jsou zastoupeny v relikviářích ze Svatovítského pokladu i původem ze Svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Od konce 15. století začala být Anežka Římská ve skupinách vyobrazených světců na oltářních retáblech zástupnou patronkou za Anežku Českou, kterou nebylo možno slavit samostatně, protože nebyla blahořečena ani svatořečena. Atributy: beránek, dýka nebo meč, hořící hranice, kniha, palma, vlasy větší délky.
Pranostiky:
- Je-li na svatou Anežku obleva, bude v létě hodně bouřek.
- Kape-li svatá Anežka se střípky, přijdou vhod i zhryzky.
- O svaté Anežce od kamen se nechce.
- Svatá Anežka kape ze stříšky, sedláče schovej zhryzky.
- Svatá Anežka když laskavá, vypustí skřivana z rukáva.
zdroj: archiv Antonín ViK a www.catholica.cz
vyobrazení: koláž Antonín ViK

Pranostiky na den 1. 1.
1. leden v pražském Klementinu: minimum – 21,4 °C (r. 1784), denní průměr 0,8 °C (od r. 1961), maximum 15,8 °C (r. 2023)…
Zobrazit více
Váže se k datu:
01. ledna