Náš příběh

Vážení návštěvníci,

vítáme vás na našich webových stránkách, které jsou věnované tématice českých zvyků, tradic, pranostik a souvisejících námětů. Stránkou vzdáváme holt našim předkům, kteří žili v nelehké době a i přesto si na ní dokázali nalézt hezké chvíle a zároveň bychom chtěli ukázat krásy naší země, znázorněné na malebných pohlednicích z naší historie. 

A jak to celé vzniklo? Začali jsme sbírat pohlednice s motivy českých zvyků a svátků, jako jsou např. Vánoce, Velikonoce a další církevní i světské události. Překrásné motivy pohlednic nás natolik učarovaly, že jsme vstoupili na cestu poznání příběhů zobrazených na ilustracích pohlednic. Chtěli jsme se dozvědět něco víc o tom, proč dané pohlednice znázorňují to, co zobrazují, a tak jsme začali jednotlivé příběhy zaznamenávat a vyobrazený děj zapisovat do příběhů. Ruku v ruce jsme pořizovali staré knihy a vyhledávali informace, abychom mohli co nejpřesněji vystihnout události z dob dávno minulých. 

Zjištění, která z příběhů vyplývala nám dala poznání, že život našich předků nebyl o nic jednodušší, než jak se dnes mnohdy zmiňuje a těmito zvyky a tradicemi si těžké živobytí zpříjemňovali. Čím hlouběji jsme se ponořili do těchto příběhů, tím víc jsme si začali uvědomovat, jaké množství tradic a zvyků naši předci měli a chtěli bychom tímto ukázat společnosti 21. století, co bylo a co by nemělo být zapomenuto. 

Naší snahou, cílem, přáním je aby…

Webovými stránkami české zvyky bychom chtěli propojit dílo našich malířů a ilustrátorů s příběhy motivů, které pohlednice zobrazují. Právě proto stále hledáme nové a nové pohlednice, ilustrace a náměty. Společným bádáním jsme dospěli k závěru, že zvyků, tradic a pověr je tak nepřeberné množství, že nedokážeme najít vždy to správné vyobrazení. Zjistili jsme, že hledání nikdy neskončí, protože naše minulost je neuvěřitelně bohatá a pramenů k čerpání ještě o to víc. Bylo by nám ctí, kdyby naše stránky byly největším souhrnným textovým a obrazovým sborníkem naší minulosti a každý, kdo hledá informace o zvycích našich předků, aby je zde naleznul. Budeme rádi za vaši přízeň a podporu v našem nikdy nekončícím bádání.

Přejeme vám zde příjemně strávené chvíle. 

Srdečně zdraví

Ivo a Tomáš Valentovi

Pátek 19. července 2024
v tento den má svátek

Čeněk Pošlete pohlednici s přáním
Dnes mají také svátek Čeňka