Svaté nebe - sv. Kateřina, legenda

Svaté nebe - sv. Kateřina, legenda

Váže se k datu: 25. listopadu

Pocházela z Egypta a pravděpodobně žila ve 3. století. Její život však není historicky doložený, proto i byla ze současného církevního kalendáře vyřazena, přesto patří k nejznámějším světicím. Byla vznešená rodem a převahou ducha porazila údajně i císaře, který proti ní postavil své učence.

Do vězení se dostala proto, že vyzvala tehdejšího římského císaře, aby přestal sloužit pohanským bohům a přijal křesťanství. Císaře od potrestání opovážlivé dívky zdržovala její krása. Byl unesen jejím půvabem, překvapen odvahou a výřečností. Snad ho také napadlo, že oslabí víru křesťanů, když ji veřejně usvědčí z omylů. Povolal proto 50 filozofů, považovaných za mistry řečnictví a ti měli změnit její přesvědčení. Výsledek byl ten, že Kateřininými slovy byli poraženi a někteří se stali křesťany. Císař je prý poslal na hranici, kde měli skončit v plamenech a Kateřinu dal zbít pruty a uvěznit. Pak nařídil, aby byla připravena čtyři kola s hřeby k pozvolnému drcení Kateřinina těla až do jejího konce. Po spuštění mučícího stroje povolily provazy připoutané mučednice a kola se rozpadla.

Legenda říká, že je zničil anděl a císař pak nařídil dívce setnout hlavu. V jedné legendě je napsáno, že místo krve vytékalo z jejího těla mléko a andělé je následně přenesli do míst, kde se Mojžíš poprvé setkal s Bohem. Zmínka o mléce ukazuje na symbolické vyjadřování. Bývalo viděno jako potrava duše i znamení nesmrtelnosti. V legendách vyjadřovala proměna krve v mléko důkaz neviny a svědectví čistoty popraveného. Podle některých i symbol velkého ženství a moudrosti.

Pro svou učenost a výmluvnost je patronkou pedagogů, studentů, učenců, ale i švadlen, soukeníků a řemeslníků pracujících s kolem nebo nožem jako např. koláři, mlynáři, brusiči nožů. Za svou patronku si ji vybraly dívky a ženy. Vzývána bývá při migréně, při postižení jazyka, v hodině smrti a při hledání utopených. Atributy, s nimiž je zobrazována, jsou kolo (na němž byla mučena), kniha (symbol učenosti), koruna a palmová ratolest (dva obecné symboly mučednictví jako vítězství).

Našli jste v článku chybu, nesrovnalost nebo máte zajímavé doplňující informace? Napište nám prosím na email info@ceskezvyky.cz
zdroj: archi
v Antonín ViK, catholica.cz
vyobrazení: obraz, autor: Michelangelo Buonarroti (1475 - 1564), černobílá il. autor neznámý

 

 

Pohlednice k tomuto datu

Sdílejte svoje vzpomínky, zvyky a tradice

Čtvrtek 1. května 2025
v tento den má svátek

Pamela Pošlete pohlednici s přáním
Dnes mají také svátek Jeremiáš Jeremy Blahopřání