Podávalo se o druhé postní neděli před Velikonocemi. Jedná se o pražené obilí (pšenici, žito, špaldu či bezpluchý oves), je přitom důležité použít neobroušená zrna, jinak nevyklíčí a pozor, obiloviny klíči delší dobu než hrách.
Recept: 500 g pšeničných obilek, 200 g zelí, 1 cibule, ½ lžičky mletého kmínu.
Postup: obilky přebereme, zbavíme nečistot a polámaných kousků, propláchneme vodou a zalijeme studenou vodou tak, aby sahala alespoň o 2 cm nad pšenici. Necháme 24 hodin stát, poté slijeme, zalijeme studenou vodou a necháme stát dalších 12 hodin. Tento postup ještě dvakrát zopakujeme, pak slijeme a necháme ještě 12–24 hodin stát, pšenice by měla začít klíčit.
Opečeme ji nasucho na pánvi, občas promícháme, hotovo je až začnou praskat. Zelí a cibuli nakrájíme nadrobno, spaříme horkou vodou a restujeme na pánvi doměkka. Promícháme s pšenicí a vše ochutíme kmínem.
zdroj: archiv Antonín ViK



