Druhá postní neděle - Pražná, (Reminiscere), lidové zvyky a tradice

Druhá postní neděle - Pražná, (Reminiscere), lidové zvyky a tradice

Druhá postní neděle (Reminiscere) - Pražná, Černá, Suchá

Druhá postní neděle je v katolické praxi nazývána Reminiscere. Lidově se jí říkalo Černá, ale nejvíce se ujal název Pražná, jméno je odvozeno od pražma, které bylo v tuto neděli zvykem připravovat. Jedná se o pražené nedozrálé či naklíčené obilí, které se dále upravovalo stejným způsobem jako hrachová pučálka, vařila se z něj typická jihočeská polévka praženka, nebo také sladká i slaná kaše.

Název černá má pak neděle ze stejného důvodu, jako předešlá, podle černého smutečního šatu, který si ženy v tuto neděli oblékaly. Místy se jí říká černá, protože se v tyto dny uklízelo a smýčilo. Moravský kněz a spisovatel František Poimon (1817-1902) píše o této neděli, že od našich předků dostala jméno "suchá", že po suchých dnech následuje, v nichž naši předci se tak přísně postili, že požívali jen suché pokrmy.

V tuto neděli se také hospodáři scházívali, aby rokovali o zemědělských pracích, chystali osivo, přemýšleli, co zasadí a kam. Opravovali také zemědělské stroje a nářadí, aby měli do začátku jara vše připraveno. K pohoštění jim ženy chystaly pražmo, které hospodáři zapíjeli řídkým postním pivem.

Tento článek je exkluzivní obsah pro premiové uživatele

Sdílejte svoje vzpomínky, zvyky a tradice

Pátek 19. července 2024
v tento den má svátek

Čeněk Pošlete pohlednici s přáním
Dnes mají také svátek Čeňka