Patroni počasí Jan a Pavel, spadají do období letního slunovratu, proto se považují za "pány počasí". Sedláci vzývají oba mučedníky proti kroupám, nečasu, bleskům, krupobití, jsou jako přímluvci proti dešti nebo za déšť a za sluneční svit. V některých oblastech se ještě dnes světí v "den pánů počasí" černé svíce a místy se světí "hromničky", aby bylo dost svěcených svící, jež jsou za bouře rozžíhány a při světle jejich modlitby k Bohu vysílány.
Jako patroni počasí se Jan a Pavel uvádějí roku 1150 v německé císařské kronice. České pranostiky tohoto Jana uvádějí jako Jana Buriana: Svatý Jan Burian mlátí bez cepů. V Římě byli uctíváni již od 6. století.
O pranostice:
"Svatý Jan Burian mlátí bez cepů." Některé pranostiky upozorňují, že při letních bouřkách se často vyskytuje krupobití. Z toho přímo neplyne, že v tento den by měly nejčastěji padat kroupy, ale sv. Jan Burian se považoval za patrona krupobití. Na většině místech naší vlasti připadá nejvíce bouřek na červenec. (RNDr. Jan Munzar, CSc.)
Pranostiky:
- Svatý Jan Burian mlátí bez cepů.
- Který svatý mlátí bez cepů? Svatý Jan Burian.
- Svatý Jan Burian ochraňuje rolníka před krupobitím.
- Svatý Jan Burián vládne kroupám.
zdroj: archiv Antonín ViK, časopis Český lid
vyobrazení: pohlednice, autor neznámý
Našli jste v článku chybu, nesrovnalost nebo máte zajímavé doplňující informace? Napište nám prosím na email info@ceskezvyky.cz