Pranostiky na den 2. 6.

Pranostiky na den 2. 6.

Váže se k datu: 02. června
  • 2. červen v pražském Klementinu: minimum 4,6 °C (r. 1928), denní průměr 16,5 °C (od r. 1961), maximum 31,6 °C (r. 1901).
  • Lidová rčení: Není mu to roučkou-není mu to milé. Být v Evině rouše-býti nahá. Mít roupy v hlavě-být potrhlý. Má v hlavě nasaděného roupa-je vzteklý. Mít rouš-býti mírně opilý.
  • Událost: V roce 1541 zničil požár dvě třetiny Malé Strany a severní část Pražského hradu. Spolu s jinými dokumenty shořely na hradě Desky zemské – knihy, které obsahovaly záznamy o jednání českého zemského soudu a sněmu. Zápis v kronice: Ve čtvrtek před sv. Duchem okolo 19. hodiny hrad pražský sv. Václava a k tomu půl Malé Strany náhlým ohněm takměř ve třech hodinách všecken, krom Černé věže a Daliborky vyhořel. O tom ohni Mistr Mikuláš Šúd z Semanína toto napsal v pranostice své na rok 1542: Při tom ohni Ioduas Ligia, zvláštní moc prstu Božího na oko vidína byla, takže nebylo potřebí dýmati, neb oheň zvláštním původem božím pošel skrze zatmění měsíce 1540. . . 
  • V roce 1898 – První návrh na pražské metro podal městské radě obchodník Ladislav Rott. V Evropě v té době mělo metro jen Londýn a Budapešť. 
  • Svátek má Jarmil: význam jména je "milující jaro (prudkost, sílu, bujnost)".
  • V tento den se také připomíná sv. Erasmus. Patron námořníků, provazníků, soustružníků, tkalců; pomocník proti křečím, kolikám, bolestem v podbřišku, nemocem žaludku; vzýván při porodu i jako ochránce lodí, domácích zvířat a přímluvce v nouzi.
    Zřejmě pocházel z Antiochie, z území dnešní Sýrie. Zvolil si duchovní dráhu a později se stal biskupem. Na začátku Diokleciánova pronásledování ze své diecéze uprchl a dle legendy pak 7 let žil jako poustevník na vysoké hoře v Libanonu, kam mu havran přinášel potřebné jídlo. K návratu do Antiochie byl prý vyzván andělem. Dostal se však do zajetí císařských žoldáků, z něhož ho v noci anděl vysvobodil. Pak přestál ještě jedno zatčení a z něj byl archandělem Michaelem vyveden až do Itálie, kde žil a působil ve Formii v kampanském kraji. Jeho cestu do Itálie legenda rozšiřuje o zážitky v bouři při plavbě na nějakém člunu. Zatímco vlny s plavidlem zmítaly, Erasmus se modlil s rozepjatýma rukama a dosáhl tak utišení vln. Po zatčení zemřel mučednickou smrtí v roce 303.




    zdroj: archiv Antonín ViK a www.catholica.cz
    vyobrazení: koláž Antonín ViK

Pohlednice k tomuto datu

Sdílejte svoje vzpomínky, zvyky a tradice

Pátek 13. prosince 2024
v tento den má svátek

Lucie Pošlete pohlednici s přáním
Dnes mají také svátek Lucián Elektra Luciána Lucius Lýdie