Dnes se připomíná sv. Ambrož, patron včelařů, kameníků, Milána a Lombardie. Atributem tohoto světce je úl, metla, bič, nebo důtky, kniha, kosti, včely. Narodil se kolem r. 339 v Trevíru jako syn velitele císařské gardy. Vystudoval v Římě řečnictví a práva. Když ho povinnosti úřadu konzula zavedly z Uyrie do Milána, byl tam nečekaně zvolen biskupem města a 7. 12. 374 vysvěcen. Zasloužil se o velké změny v církevním zpěvu, zavedl například střídavý zpěv dvou sborů. Hájil čistotu pravé víry proti ariánům a s odvahou se stavěl i proti zneužívání císařské moci.
Byl výmluvným kazatelem, jeho výmluvnost byla podle legendy předobrazena rojem včel, který se na něm prý usadil, když byl malým chlapcem. Včely měl i na ústech, aniž mu uškodily. Později si prý vysloužil titul „doktor s medovým jazykem“. Dříve se k tomuto světci vázalo mnoho tradic a zvyků spojených se včelařstvím, které se však nedochovaly. Například se v tento den nepovolovala žádná práce spojená s včelařstvím, jen medovina se pít mohla.
Skutečnost je ta, že ke slabým a kajícníkům byl velmi laskavý, vynikal srdečností i soucítěním. Snažil se o oživení církve a co nejlepší prožívání liturgie. Ovlivnil liturgickou podobu církevního ritu, nazvanou ambroziánskou. Napsal spisy o svátostech, katecheze pro novokřtěnce a vysvětlení k vyznání víry. Zemřel o velikonocích, v r. 397. Stal se teologickou autoritou pro celý středověk.
Z výroků sv. Ambrože:
- Pravá síla člověka tkví v tom, že dovede přemoci sebe, zkrotit svůj hněv a nepovolit svým vášním.
- Nikdo se nevyléčí tím, že zraní někoho jiného.
- Zlo v nás je mnohem horší, než jakýkoli vnější nepřítel.
Našli jste v článku chybu, nesrovnalost nebo máte zajímavé doplňující informace? Napište nám prosím na email info@ceskezvyky.cz
zdroj: archiv Antonín ViK, catholica.cz
vyobrazení: obraz, autor neznámý