Agáta či Agatha, počeštěle podle našich předků Háta. Světice, která se narodila kolem r. 225 v Katánii na Sicílii. Nejstarší historické údaje jsou až z 5. století, rozhovory v mnohých životopisech jsou jen legendárním vyprávěním. Lze však spolehlivě vycházet z toho, že celý život svaté Agáty se odehrával na Sicilii, v městě Katánii.
Pocházela z bohaté křesťanské rodiny a vynikala duševními schopnostmi i krásou těla. Když odmítla milostné návrhy místodržícího (podle některých autorů dokonce císaře) a vyznala se, že je křesťanka, skončila v žaláři, kde byla krutě mučena, a nakonec ji odřezali i ňadra. Podle legendy se jí v noci zjevil svatý Petr a uzdravil ji. Následující den v r. 251 dalšímu mučení podlehla.
Křesťané z velké úcty pohřbili Agátu v novém hrobě a podle legendy, při prvním výročí její smrti nastal výbuch sopky Etny a hrozilo zničení Katánie. Obyvatelé s prosbou k Agátě nesli z jejího hrobu závoj (plachtu) proti lávě a ta se zastavila. Od té doby, je Agáta považována za ochránkyni proti ohni, zemětřesení a kvůli krutému osudu je i ochránkyní proti rakovině prsu. Je dále patronkou Katánie, sklářů, horníků, kojných, pastýřek, tkalců a zlatníků.
zdroj: archiv Antonín ViK a www.catolica.cz
vyobrazení: obraz
Našli jste v článku chybu, nesrovnalost nebo máte zajímavé doplňující informace? Napište nám prosím na email info@ceskezvyky.cz