- 6. únor v pražském Klementinu: minimum – 20 °C (r. 1895), denní průměr 2,1 °C (od r. 1961), maximum 14,5 °C (r. 2004).
- Slunce vychází v 07:29 a zapadá v 17:06. Slunce je tedy 9 h a 37 minuty nad obzorem (délka dne). Soumrak a noc (slunce pod obzorem) je 14 h a 22 min. Z toho je astronomická noc (tma) 10 hod. a 42 min. Astronomický rozbřesk (první sluneční paprsky) nastává v 05:39 a tma v 18:57.
- O počasí: Začátkem druhé poloviny první dekády (cca 6.2.) měsíce února končí hromniční oteplení a začíná významné pranostické období: tuhá únorová zima svou nejchladnější částí, kterou je valentinská zima.
- Zvyky a tradice: Ze středověké legendy o sv. Dorotě vznikly lidové divadelní hry. Původně je hráli dospělí, později bylo tzv. chození s Dorotou spíš zábavou pro děti a mládež. Více o obchůzkách najdete zde.
- Ze starých kronik, o počasí: L.P. 1504 byla velká zima, která v březnu vyvrcholila, mělo to za následek drahotu a vše bylo spojováno s úkazem ze dne 6. února, kdy byly nad Prahou viděny tři duhy, z nichžto prostřední rohama nahoru obrácena stála. (Veleslavín)
- L.P. 1566 ve středu, den sv. Doroty, voda veliká byla u Žatce na Ohři a velmi daleko topila, takže větší vody bez ledu za paměti lidské nebylo. Škod zdělala na stavení, na chmelnicech probráním tyčí a nánosem země. Ve vsech bližších řeky také množství dobytka ztopila. - Lidová rčení: Obrátit barvu - změnit řeč, úmysl. Dělat všechnu barvu - parádit se, fintit se.
- Dnes má svátek Vanda, jméno pochází z polského Wanda, jež bývá spojováno s kmenem Vandalů a potažmo řekou Vandalus, pak by znamenalo ženu z kmene Vandalů.
- Dnes se připomíná sv. Dorota, patronka horníků, květinářek, nevěst, novomanželů, nastávajících maminek. Bývá vzývána při porodech a v nebezpečích života a při křivém obvinění. Narodila se v Césareji v Malé Asii kolem roku 290. V rodině byla křesťansky vychována a zaslíbila se Kristu. Odmítla proto pohanského ženicha, který se o ni ucházel. Ten se jí pomstil tím, že ji nechal mučit, a nakonec i popravit.
Legenda říká: Cestou na popravu potkala se s mladým úředníkem Teofilem, který zaslechl, že se těší do nebeské zahrady a špásovně si prý řekl o poslání květů a ovoce. A Dorota mu je přislíbila. Legenda dále uvádí, že těsně před popravou jí nebeský hošík podával tři růže a tři jablka se slovy, že jí je nebeský snoubenec posílá. Ona mu přikázala, aby je donesl Teofilovi, jemuž je z nebeské zahrady slíbila. Teofil, který se před chvíli svému žertu ještě smál, když spatřil dar, předávaný uprostřed zimy, obrátil se, přijal víru a vyznal ji. Ještě téhož dne byl proto rovněž sťat.
Pranostiky:
- Na svatého Blažeje (3.2.), svatou Hátu (5.2.) a svatou Dorotu se nemá péci chléb, neboť sáhlo by se do mouky, dali by se do ní pilousi.
(Místy se také věří, že pokud se peče v tyto dny chléb, přinese to hospodářství neštěstí) - Svatá Dorota donese skřivánka v košíčku.
- Svatá Dorota rozdává ptáčatům písničky.
Svatá Dorota rozdává ptáčatům noty. - Svatá Dorota rozdává ptákům píšťalky.
- Na svatou Dorotu si jdou ptáci kupovat na ptačí trh píšťalky.
- Je-li svatá Dorota ucouraná, povedou se brambory.
- Když na Dorotu svítí slunce, ponesou hodně slepice.
- O svaté Dorotě uschne košile na plotě.
- Na svatou Dorotu rádo teče do botů. (obleva)
- Dorota v rychlém běhu, přináší nejvíce sněhu.
- Na svatou Dorotu odmeť sníh od plotu.
- Svatá Dorota – sněhu forota.
- Svatá Dorota sněhem zametá.
- Svatá Dorota stromy sněhem ometá.
- Svatá Dorota také na sníh bohatá.
- Svatá Dorota - sníh nebo slota.
zdroj: archiv Antonín ViK a www.catholica.cz
vyobrazení: koláž Antonín ViK

Pranostiky na den 2. 2.
2. únor v pražském Klementinu: minimum – 24,1 °C (r. 1830), denní průměr 1,6 °C (od r.…
Zobrazit více
Váže se k datu:
02. února