Pranostiky na den 26. 5.

Pranostiky na den 26. 5.

Váže se k datu: 26. května
 • 26. květen v pražském Klementinu: minimum 2,2 °C (r. 1867), denní průměr 16,1 °C (od r. 1961), maximum 31,6 °C (r. 1868).
 • Lidová rčení: Míti na kahánku-býti v nebezpečí. Vodu na kachnu líti-marnou práci dělat.
 • Pranostiky: "Malí ledoví muži u nás jsou: Urban (25.5.), Filip a Beda (27.5.)" a "Filip a Beda - může být běda."
 • O počasí: Na den Božího těla (26.5. 1633) okolo hodiny deváté ráno pršel sníh velmi zhusta jako o Vánocích, až s procesím na zámku Pražském nemohli choditi. (J.Fr. Beckovský)
 • Narození: Vítězslav Nezval (1900 - 1958), byl moravský básník, spisovatel a překladatel, spoluzakladatel poetismu, vůdčí osobnost českého surrealismu, národní umělec. Byl velkým milovníkem astrologie a předpověděl i svou vlastní smrt, tvrdil, že zemře o Velikonocích. Stalo se tak 6. dubna.
 • Svátek má Filip, význam: milovník koní.
 • V dnešní den se připomíná sv. Filip Neri. Patron: humoristů; vzýván při neplodnosti žen, nemocech končetin; proti zemětřesení. Filip byl veselým člověkem, ale jeho humor nebyl kousavý nebo zraňující. Říkalo se mu „Veselý svatý“ a měl rád veselé lidi. Narodil se 21. 7. 1515 ve Florencii, matka mu brzy zemřela. Z Florencie přišel do Říma a když viděl, že věda svádí k pýše, zanechal studia a věnoval se nemocným a zvláště mládeži. Založil bratrstvo s charitativní činností. Stal se knězem horlícím pro časté přijímání svatých svátostí. Duchovními rozhovory posiloval obrácené a dal základ ke kongregaci oratoriánů. Vynikal v pokoře a v konání dobra. Stal se apoštolem Říma. Filip Neri oživil tradici pouti k sedmi významným bazilikám z raně křesťanské doby a pojal ji jako protiváhu karnevalů. Trasa poutě je dlouhá 25 kilometrů a putuje se po ní dodnes, zpravidla na Zelený čtvrtek. K získání odpustků je potřeba vykonat celou cestu pěšky. Zemřel v roce 1595.  zdroj: archiv Antonín ViK a www.catholica.cz
  vyobrazení: koláž Antonín ViK

Pohlednice k tomuto datu

Sdílejte svoje vzpomínky, zvyky a tradice

Čtvrtek 13. června 2024
v tento den má svátek

Antonín Pošlete pohlednici s přáním
Dnes mají také svátek Genadij Antal