- 11. květen v pražském Klementinu: minimum 0,0 °C (r. 1978), denní průměr 14,0 °C (od r. 1961), maximum 30,3 °C (r. 2012).
- Slunce vychází v 05:23 a zapadá v 20:37. Slunce je tedy 15 h a 14 minut nad obzorem (délka dne). Soumrak a noc (slunce pod obzorem) je 8 h a 45 minut. Z toho je astronomická noc (tma) 3 h a 34 min. Astronomický rozbřesk (první sluneční paprsky) nastává v 2:47 a úplná tma v 23:13.
- O počasí: V severním Německu, Holandsku a ve Švýcarsku patří sv. Mamert k "ledovým mužům", kteří mezi 11. a 14. květnem přinášejí chladné počasí. U nás Chodská pranostika říká: "O svatém Mamertu zima je po čmertu." (bývá "po čertu" veliká zima)
- Událost: L.P. 1889, Klub českých turistů vytvořil první českou značenou turistickou cestu.
- Lidová rčení: Míti to na rotiku – míti to špatné, být v nepříjemné situaci. Tebe už jen zaopatřit roštím – již brzy umřeš.
- Svátek má Svatava, jméno bylo odvozeno od praslovanského slova svet, které původně znamenalo "silný", "velký". Význam "svatý" se objevil až později.
- V tento den se také připomíná biskup Mamert, patron kojných. Mamert pochází z Vienne v Galii (Francii), kde působil jako horlivý a učený biskup v letech 461 - 475. Když postihla Vienne řada požárů a zemětřesení, zavedl prosebná procesí za odvrácení pohrom, tzv. Křížové dny před svátkem Nanebevstoupení Páně, tyto procesí se rozšířila i do jiných krajů.
- Dnes se připomíná i sv. Ignác z Laconi, patron budoucích matek, pocházel z chudé rolnické rodiny na Sardinii. Ve 20 letech vstoupil do kapucínského řádu. Jeho životní náplní se vedle modlitby stalo sbírání almužen. Modlil se růženec, a přitom tiše procházel ulicemi přístavu. Byl otcem chudých, těšitelem zarmoucených a přítelem všech utlačovaným. Měl dar proroctví a snad i zázraků. Zemřel v roce 1781 a byl pohřben v kapucínském kostele Cágliari.
Pranostiky:
- Svatí, kteří u nás v půli května hrozí mrazy jsou: Mamert, dále ledoví muži - Pankrác, Servác, Bonifác a jejich kuchařka Žofie a zmrzlý Jan (16.5.).
- Déšť na Mamerta, Serváce a Bonifáce - prší pak celé léto.
- Déšť na svatého Mamerta přináší soužení, neboť v něm nic dobrého není.
- Déšť, jejž Mamert, Pankrác a Servác kuje, rád se v celém létě opakuje.
- Mráz, který Mamert, Pankrác, Servác a Bonifác kuje, rád se v tyto dny dostavuje.
- Je-li na Mamerta mokro, bude celé léto mokré.
- O svatém Mamertu zimy je po čertu.
- O svatém Mamertu zima je po čmertu. (Chodská pranostika)
- Před Servácem není léta, po Serváci s mrazy veta.
-
Vysvětlení pranostik:
Absolutní většina pranostik se týká předpovědi počasí na další období. Pokud by během těchto dní pršelo, tak pršet bude hodně i v průběhu roku hlavně v létě, což nepřinese nic dobrého obzvlášť zemědělcům. Poslední pranostika říká, že po těchto dnech, už by rozhodně nemělo mrznout.
zdroj: archiv Antonín ViK a www.catholica.cz
vyobrazení: koláž Antonín ViK

Pranostiky na den 1. 5.
1. květen v pražském Klementinu: minimum – 0,8 °C (r. 1782), denní průměr 12,5 °C (od r. 1961),…
Zobrazit více
Váže se k datu:
01. května