Svatodušní pondělí a králenské (královské slavnosti) – lidové zvyky a tradice

Svatodušní pondělí a králenské (královské slavnosti) – lidové zvyky a tradice

Svatodušní pondělí se slavilo ještě za první republiky, tento den byl určen hlavně zvykům. Poodkrýval se v nich ještě svět pohanského dávnověku, kdy se věřilo na víly a rusalky, božstva lesů a rozkvetlé neporušené vegetace. Tyto obřady se v našem národopisu nazývají "králenské slavnosti". Chlapecké slavnosti byly obvykle pojmenovány: honění krále, míněno krále vesnických kluků a celá slavnost byla hlavně záležitostí pastevecké mládeže. Král zvolený svými vrstevníky, získával prostřednictvím obřadu nad nimi vládu na celý následující rok. Musel si však své postavení obhájit. Odtud i téma "honění", soutěžení, představování jeho síly, vtipu a obratnosti. Obyčej byl brán jako zábava výrostků, plná nápaditých scén, převleků, soutěžení a zábavy. Zvyk měl různé krajové podoby i dobu trvání. V Čechách vymizel zhruba již kolem roku 1900.

Snad nejslavnějším zvykem tohoto dne je vyhlášená Jízda králů. Jejich nezbytnou součástí jsou bohatě ozdobené koně, praporce z tureckých šátků, švarní šohaji v baňatých vyšívaných košilích, samé pestrobarevné stuhy a vlající fábory, ženy a děti v překrásných krojích jásajících barev. Každá děvčica se snažila ze všech sil, aby její šohajek měl nejkrásnější ozdoby a každá si dala záležet na tom, aby její veliké papírové srdce, zavěšené na předku koně, bylo ze všech nejpěknější. Tak vykreslují známé obrazy Jožy Úprky a Antoš Frolky Jízdu králů.

Králenské slavnosti se týkaly mladých dívek. Nazývaly se zjemněle: královničky. Na rozdíl od razance mužského mládí, dívky ve zvycích představují jejich životní protipól - něhu, poezii a jemnou krásu. Konají se formou obchůzky s "královnou", vybranou dívkou, kterou podle popsaných zvyků dívky často vedou jako skutečnou osobnost pod baldachýnem, velkým šátkem upevněným na čtyřech tyčích nahoře ozdobených rostlými kyticemi, jinde postačily jen ratolesti v rukou nebo speciálně ozdobený májíček. Královničky se obvykle popisují v oblečení do bílých šatů s rozpuštěnými vlásky, bosé, jako malé družičky nebo lesní žínky ozdobené kvítím. Na Moravě se zvyk dodržoval déle a podobně jako jízda králů se staly symbolem moravského zvykosloví již na konci 19. století, při velkých národopisných výstavách. V pondělí svatodušní se také mnohde kácel máj. Svátek byl doprovázen průvodem, veselou fraškou před jejím skácením a s taneční veselicí.

Tento článek je exkluzivní obsah pro premiové uživatele

Sdílejte svoje vzpomínky, zvyky a tradice

Čtvrtek 12. prosince 2024
v tento den má svátek

Simona Pošlete pohlednici s přáním
Dnes mají také svátek Šimona Simeona Féba Simoneta