Svaté nebe - sv. Antonín z Padovy, legenda

Svaté nebe - sv. Antonín z Padovy, legenda

Váže se k datu: 13. června

Svatý Antonín Paduánský patří bezpochyby mezi nejznámější světce a františkány. Jeho socha zdobí bezpočet kostelů. Život tohoto portugalského bratra, který se ukončil v pouhých 36 letech, byl plný nečekaných zvratů: k františkánům jej přivedla bouře na moři, ke kázání se dostal náhodou.

Sv. Antonín, kterého papež Lev XIII. nazval „světcem celého světa“, se narodil v Lisabonu v Portugalsku roku 1195 a rodiče mu dali jméno Ferdinand. Rodiče byli šlechtického původu. Ferdinand v 15 letech vstoupil do kláštera řeholních kanovníků augustiniánů u sv. Vincence na okraji Lisabonu. V roce 1220 tam přijal kněžské svěcení. Antonín kázal v kostelích, na náměstích, a dokonce třeba na plážích. Někdy jej údajně poslouchalo až třicet tisíc lidí. V legendě se vypráví, že v Rimini mu nechtěl naslouchat nikdo a tu ryby vystrčily hlavy z vody, aby slyšely jeho kázání. Všichni obyvatelé Rimini se po tomto zázraku obrátili. Založil několik klášterů a usadil se v Padově. Jednou jej slyšel kázat papež Řehoř IX. a nazval jej „archou Písma svatého“. Po Antonínových kázáních zanechávali zhýralci svého života a káli se, dlužníci byli propouštěni z vězení. Některá z Antonínových kázání se zachovala.

Antonínovo zdraví bylo velice chatrné a zcela vyčerpán se roku 1231 usadil v Campo di San Pietro blízko Padovy. Dne 13. června téhož roku tam zemřel. Bylo mu teprve 36 let. Svatořečen byl roku 1232, jedenáct měsíců po své smrti. Byl to nejkratší proces svatořečení v dějinách církve. Svatý Antonín byl velmi oblíben na moravském Slovácku i v bývalé německé části jižní Moravy, a to jak u Moravanů, tak i u Němců.

Antonín patří k mimořádným postavám v dějinách katolické církve. Jako „světec celého světa“ je patronem Lisabonu, Padovy, patronem zamilovaných, šťastného manželství, žen, dětí, ubohých, cestujících, pekařů a horníků, vyzýván modlitbou o nalezení ztracených věcí a o šťastné vyřešení; v případě neplodnosti a horečky; o záchranu lodi před ztroskotáním; v případě neštěstí; o odstranění nemoci dobytka; v případě válečných neštěstí a nákazy; je patronem ve všech potřebách. Zobrazován bývá téměř vždy jako mladý františkán, často při kázání. Lze ho vidět s Ježíškem na ruce. Antonín je často představován s Matkou Boží. Jinými atributy světce jsou: lilie, osel a ryby, hostie, krabička, oheň, kříž.

Zvláštní Antonínově úctě jsou zasvěceny úterky. Téměř v každém kostele je jeho zobrazení a pokladnička s nápisem „Chléb sv. Antonína“.

Modlitba ke sv. Antonínovi v naléhavé záležitosti

Svatý Antoníne, ty jsi byl ve svém životě znám láskou k Bohu, velkými ctnostmi a horlivou péčí o blaho bližních. Prosby o pomoc k tobě nikdy nebyly vysílány nadarmo. Potřebným jsi vždy přispěl na pomoc a konal jsi i zázraky, takže nemocní byli uzdraveni, ztracené věci byly nalezeny a záležitosti, které se zdály být neřešitelné, byly na tvou přímluvu vyřešeny. Nikdy jsi nenechal bez útěchy ty, kteří se k tobě utíkali v úzkostech a beznaději. Proto k tobě přichází, svatý Antoníne, a plný důvěry tě prosím o pomoc v této záležitosti (...). Zdá se mi, že jen zázrakem by mi mohlo být pomoženo, ale cožpak jsi z lásky k potřebným nevyprosil i zázraky? Buď, prosím, mým prostředníkem u Dítěte Ježíše, které chováš na svém srdci. Ty jsi vždy soucitně přijímal prosebníky, neoslyš ani mou naléhavou prosbu a pomoz mi svou přímluvou. Ježíš se narodil jako chudé dítě; pro lásku k němu jsi, svatý Antoníne, miloval chudobu a láskyplně pečoval o chudé a potřebné. Proto slibuji, že na poděkování za vyslyšení své prosby jim přispěji peněžním darem podle svých možností. 
Otče náš. Zdrávas Maria. Sláva Otci.

Našli jste v článku chybu, nesrovnalost nebo máte zajímavé doplňující informace? Napište nám prosím na email info@ceskezvyky.cz
zdroj: archiv Antonín ViK a Wikipedia
vyobrazení: pohlednice, autor neznámý

Pohlednice k tomuto datu

Sdílejte svoje vzpomínky, zvyky a tradice

Pátek 13. prosince 2024
v tento den má svátek

Lucie Pošlete pohlednici s přáním
Dnes mají také svátek Lucián Elektra Luciána Lucius Lýdie