Proč se stavějí máje v noci filipojakubské a pak v květnu, hlavně o letnicích? Možná je to jen proto, že se k prvnímu máji zazelenají stromové haluze, veškerá příroda se přioděje krásným rouchem a lidská srdce se otvírají dokořán slastem a radostem, jež jim poskytuje rozkvetlý luh i háj a kdy mládež obojího pohlaví se již častěji může stýkat v poli a sadě. Máje se pak stavěly před domy, aby se z nich lidé potěšili pohledem a občerstvili jejich vůní a měli i znamení, že nastává nejkrásnější roční doba, květen.
Podle lidových zkazek létají té noci čarodějnice na ohnivých pometlech a škodí lidem i dobytku. Na ochranu prý se staví máj, který (zejména s jasanovým vrcholem) zahání nečisté duchy pekelné a jejich čarodějné tanečnice na hodokvasu v noci filipojakubské.
Slezská zkazka:
Vysvětluje, proč se na sv. Filipa a Jakuba strkali haluze do parchanů (plotů), vrat, za rámy u oken a stavěli se máje: Na apoštolských cestách pronásledovali nepřátelé již zmíněné světce. Ti prchali, co jim síly stačily, k večeru však byli polapeni. Nepřátelé je uvěznili v jednom domě, který si označili haluzemi, aby ráno poznali, kde sedí vězni. Sami pak odešli na nocleh. Byla již hodně tma. Ráno chtěli svaté odvést, ale všechny domy a ploty byly posety ratolestmi. Marně hledali uvězněné apoštoly, ti zatím unikli nepřátelským rukám. Na památku této události mají se domy na 1. máje „cejchovati“ halouzkami.