Do roku 1962 měl Petr dokonce svátek třikrát za rok. Tato zvláštnost je pěkná ukázka toho, jak v českém kalendáriu zůstávají relikty z původního katolického kalendária - martyrologia, což je seznam svátků jednotlivých mučedníků a světců, které církev každého dne slaví. Původně šlo totiž o dva různé svátky:
22. února: svátek Stolce sv. Petra
Církev si dne 22. února připomíná svátek Stolce sv. Petra, prvního mezi apoštoly a prvního římského biskupa, tedy také prvního papeže. Jeho katedra – biskupský stolec – je dodnes uchovávána v Římě a tvoří součást oltáře ve vatikánské bazilice.
V kalendáři pro rok 1952 je ještě uváděna zkratka svátku - Petr stol. (chybné skloňování, vhodnější je Petra stol.). O rok později se v některých kalendářích připomíná Jan Rokycana z československého kalendária. Od roku 1954 se Jan Rokycana slaví ve všech kalendářích a v roce 1957 se svátek vrátil na původní místo, ale už jen jako Petr.
29. června: Petr a Pavel
V tento den se v našem kalendáři slaví od roku 1951. Jméno Petr je řeckého původu (z řeckého petros, což je překlad aramejského képhá), znamená "skála", popř. "skalák, skálopevný". V České republice bylo v roce 2016 celkem 272 135 mužů se jménem Petr. Jméno Petr bylo 3. nejčastější (každý 37. obyvatel).
Význam jména Pavel: Jméno pochází z latinského slova paulus "malý", přeneseně "nepatrný" nebo i "skromný". Paulus bylo už římské příjmení.
19. října: Nutno ještě upozornit, že dříve slavil Petr ještě jeden svátek, a to 19. října a slavil se v letech 1954 - 1962. Původně to byl katolický svátek Petra z Alkantary. Postupně se z něj v padesátých letech stal jen Petr, díky tomu mohli Petrové po několik let slavit jmeniny dokonce třikrát za rok. Nakonec byl v roce 1963 nahrazen Michaelou, která zůstala na stejném místě až do dnešních dob.
zdroj: archiv Antonín ViK a kalendar.beda.cz
vyobrazení: pohlednice, autor neznámý
Našli jste v článku chybu, nesrovnalost nebo máte zajímavé doplňující informace? Napište nám prosím na email info@ceskezvyky.cz