Pranostiky na den 6. 7.

Pranostiky na den 6. 7.

Váže se k datu: 06. července
  • 6. červenec v pražském Klementinu: minimum 8,8 °C (r. 1962), denní průměr 19,6 °C (od r. 1961), maximum 35,1 °C (r. 1922).
  • Slunce vychází v 05:03 a zapadá v 21:14. Slunce je 16 h 11 minut nad obzorem (délka dne). Soumrak a noc (slunce pod obzorem) 7 h a 48 minut.
  • Ze starých kronik o počasí: L.P. 1285 v ochtáb sv. Petra a Pavla bylo tak hrozné a veliké hřímání, blýskání a hromobití, že lidé za jiné neměli, než se nebe s zemí zase v jedno spojí. Pročež někteří s velikým strachem a bázní, jedni druhým se zpovídali, domnívající se, že hned umříti musejí a že poslední soudný den konečně před rukama jest. (Veleslavín)
    - L.P. 1477 na den M. Jana Husi byla veliká hřímota a příval, kterýž mnoho škody nadělal na obilí i na vinice a zatmělo se velmi, takže světleji bylo, nežli v noci. (Veleslavín)
    - L.P. 1492 v ochtáb sv. Petra a Pavla, okolo 18. hodiny, strhl se v městech pražských i jinde velmi náhlý příval s krupami a silným větrem. To povětří mnohé škody zdělalo na stavení a nejvíce šlo po klášteřích a kostelích. U svaté Anny štít zbořilo, na Strahově vížku s zvony strhlo, mlýny nad mostem všecky krom vodní věže porazilo, s některých věží krovy smetalo a místy stromoví z kořen vyvracelo. (Veleslavín) 
    - L.P. 1788 v sobotu odpoledne strhla se v Praze s hrozným hřímáním a blýskáním taková bouřka, jakéž lidé od mnoha let nepamatovali. V bývalém kláštěře u sv. Anny na Starém Městě veliký strom uprostřed dvoru, kterýž tu od sta let státi mohl, od bouřlivého větru z kožene vyvrácen byl. Toho a minulého měsíce nesmírná parna téměř všude byla, z čehož nemoci zvláště u vojště v Dolejších Uhřích veliké pošly, takže lidé zde onde, nejvíce, ale při armádě zhusta mřeli.

  • Lidová rčení: Sníh v peci sušit-dělat marnou pošetilou práci. Čtyři to nesli na sochoru a pátý jim ukazoval cestu-říká se, když někdo hledá něco, co má před očima.
  • Svátek má Spytihněv, je to staré slovanské mužské jméno. Význam není jasný, někdy se vykládá jako „marně se hněvající“ nebo „náchylný k hněvu“.
  • Dnes je státní svátek. V roce 1415 byl v německé Kostnici upálen za své názory český kněz Jan Hus. Mistr Jan Hus se narodil asi 1369/1370 Husinec–6. července 1415 Kostnice. Byl to římskokatolický kněz, český středověký náboženský myslitel, reformátor a kazatel; mistr a rektor (1409-1410) pražské univerzity. Je s největší pravděpodobností také autorem reformy pravopisu, která odstranila spřežky a zavedla do české abecedy diakritiku. Ve svých náboženských pracích kritizoval mravní úpadek, v němž se ocitla katolická církev. Katolická církev ho označila za kacíře, jeho učení za herezi a exkomunikovala jej (1411). Na kostnickém koncilu byl odsouzen jako kacíř a vydán světské moci k upálení na hranici, když odmítl odvolat své učení. V roce 1999 prohlásil papež Jan Pavel II., že lituje kruté smrti Jana Husa a uznal ho jako reformátora církve.
  • Dnes se také připomíná sv. Goar, patron: hrnčířů, cihlářů, vinařů, hostinských, lodníků; vzýván bývá i na ochranu cti. Také se připomíná sv. Marie Goretti, zemřela v roce 1902 a je patronkou dětí a mládeže.



    zdroj: archiv Antonín ViK a www.catholica.cz
    vyobrazení: koláž Antonín ViK

Pohlednice k tomuto datu

Sdílejte svoje vzpomínky, zvyky a tradice

Pátek 13. prosince 2024
v tento den má svátek

Lucie Pošlete pohlednici s přáním
Dnes mají také svátek Lucián Elektra Luciána Lucius Lýdie