- 22. červenec v pražském Klementinu: minimum 8,4 °C (r. 1907), denní průměr 19,5 °C (od r. 1961), maximum 36,8 °C (r. 2015).
- Slunce vychází v 05:16 a zapadá v 21:01. Slunce je tedy 15 h a 45 minut nad obzorem (délka dne). Soumrak a noc (slunce pod obzorem) je 8 h a 17 minut. Z toho je astronomická noc (tma) 2 h a 19 min. Tma nastává v 00:04, kdy je konec večerního astronomického soumraku a ranní astronomický rozbřesk (první sluneční paprsky) nastává v 02:12.
- O počasí: Markétské léto přechází ve dnech druhé poloviny druhé červencové dekády (od 16.7.) v jednu z nejvýraznějších vln, lépe řečeno dvojvlnu, medardovského deštivého období (pátá vlna evropského "monzunu") v magdalénské deště. V dlouhodobém průměru se dostavují s pravděpodobností kolem 60 %. (Zd. Vašků)
- L.P. 1270, v Čechách pršelo od 22. července až do polovičky září bez přestání. Potopy, neúroda a drahota v obilí byly toho následky; vína bylo až nazbyt.
- L.P. 1606, 22. julii od Medarda vždycky pršky, sotva jeden den vybraný bez deště, lidé těžko klidili sena i obilí. U Třeboně na rybnících rozvodnění, nebo v sobotu den památný Máří Magdaleny na neděli v noci velmi pršelo. A pro rybník Svět byli jsme v strachu. - O pranostice: "Prší-li v den svaté Maří Magdalény, obilí ve stodole se zazelení." Mohlo docházet k nežádoucímu klíčení zralého obilí, ke kterému docházelo jen ve vysloveně vlhkém roce, tedy při delším deštivém období, a nikoliv při ojedinělých deštivých dnech. (RNDr. Jan Munzar, CSc.)
- Pověry: V tento den rádo poprchává, poněvadž Maří Magdaléna Pána svého oplakává. V den tohoto svátku se nemělo koupat, protože se věřilo, že by koupajícího stáhly pod vodu její dlouhé vlasy.
- Svátek má Magdaléna, ženské křestní jméno hebrejského původu. Vykládáme jako magdalská nebo žena z Magdaly. Magdala ovšem v hebrejštině znamená také věž.
- Dnes se připomíná i sv. Marie Magdaléna. Patronka kajícníků, studentů, zajatců, svedených, zahradníků a hlásí se k ní i mnoho dalších řemesel.
Pocházela z Magdaly od Genezaretského jezera. Díky Kristově pomoci byla vysvobozena ze zajetí démonů a lnula k němu velkou láskou. Neopustila Ježíše ani na jeho křížové cestě. Dostalo se jí pak vyznamenání tím, že záhy zrána uviděla Vykupitele, který vstal z mrtvých. Zeptal se jí: "Koho hledáš?" A oslovil ji pak vlastním jménem "Marie!". Dal se jí poznat a učinil ji první zvěstovatelkou velikonoční radosti.
další pranostiky:
- Je-li na svatou Máří Magdalénu vítr, jde dobře každý obchod.
- Je-li na svatou Máří Magdalénu vítr, jde dobře každý obchod neboť půjdou hodně kupci na len.
- Když prší na svatou Máří Magdalénu, vzroste obilí.
- Marie Magdaléna své hříchy oplakává, proto rádo poprchává.
- Na Máří Magdalénu očekávej jistý déšť.
- Na svatou Magdalénu pohoda - pro včely výhoda; a když slota - to lichota.
- Neuzavírali se sňatky – sňatek uzavřený v tento den přinášel smůlu.
- O jejím svátku se doporučovalo stříhat vlasy zvláště těm, kteří chtěli, aby vyrostly ještě delší.
- Prší-li v den svaté Máří Magdalény, obilí i v stodole se zazelení.
- Svatá Máří vybírá hnízda komáří.
- V den Maří Magdalény rádo poprchává, neboť svého Pána oplakává.
- V ten den rádo poprchává, poněvadž Máří Magdaléna Pána svého oplakává.
- V ten tohoto svátku se nemělo koupat, protože se věřilo, že by koupajícího stáhly pod vodu její dlouhé vlasy.
zdroj: archiv Antonín ViK, Velký pranostikon - Zdeněk Vašků, www.catholica.cz
vyobrazení: koláž Antonín ViK