Turci a hejtmani patří do skupiny masek uniformovaných. Maska turka představuje vojáka turecké armády, která byla od 16. století reálným nebezpečím především pro Moravu.
S turky se můžeme setkat zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny. V masopustním průvodu bývají většinou čtyři – dva modří a dva červení. Jedná se o masky červené, převlékají se za ně mladí svobodní muži, dříve regruti, kteří představují mladou mužskou sílu a nevinnost. Před každým stavením zatančí kolový tanec, který je jedním z masopustních rituálů plodnosti a našim předkům připomíná pohyb slunce po obloze a byl předzvěsí jara.
Na Uherskobrodsku a v Komně jsou uniformované maškary (babkovníci, skakúni) dominantní složkou masopustních průvodů. Oděny jsou do režných či tmavých krojů a vyzbrojeny dřevěnými šavlemi, se kterými provádí složitý kolový tanec zvaný podšable. Uniformované postavy převažují také v masopustních obchůzkách na Doudlebsku. Zde se tyto maškary nazývají hejtmani, jsou oděné do tmavých uniforem, přepásány barevnými šerpami a na hlavách mají vysoké čepice zdobené 365 papírovými květy (význam viz strakatý). Doudlebští hejtmani jsou vyzbrojeni pravými šavlemi, u hlineckých turků ji postupem času nahradil bílý kapesníček přišitý k prstu rukavičky.

Masopustní masky, historie a jejich význam
Masky měly původ nejen magický, ale i zábavný.
Zobrazit více