HROMNICE
V evropských zemích s katolickou tradicí se 2. února slaví svátek Uvedení Páně do chrámu, lidově Hromnice. Připomíná se, že Maria a Josef přinesli malého Ježíše do chrámu, aby za něj obětovali dar, a stařec Simeon jej nazval „světlem k osvícení národů“.
V lidovém křesťanství se Hromnice také staly důležitou oslavou přicházejícího jara, podobně jako keltský předkřesťanský svátek Imbolc. Svátek byl také spojen s ochranou před ohněm, bouří a bleskem, jak napovídá jeho název. Nejznámějším příkladem této víry je svěcení svící, takzvaných hromniček, prováděné v tento den. Hromničky dávali lidé do oken na ochranu domácnosti před bleskem, který způsoboval požár nebo usmrcoval lidi a dobytek.
K Hromnicím se v českém prostředí váže nejvíce pranostik, kolem čtyřiceti. Nejznámější pranostika „Na Hromnice o hodinu více“ říká, že den je o hodinu delší než v době zimního slunovratu (zpravidla 21. prosince). Ve skutečnosti tento rozdíl činí na území České republiky hodinu a 20 minut. Na Hromnice se tradičně sklízel betlém a někde také vánoční stromek.
zdroj: archiv Antonín ViK
vyobrazení: pohlednice, autor neznámý