- 14. únor v pražském Klementinu: minimum – 21,9 °C (r. 1799), denní průměr 0,8 °C (od r. 1961), maximum 17,2 °C (r. 1958).
- Slunce vychází v 07:17 a zapadá v 17:15. Slunce je tedy 10 h a 1 minuta nad obzorem (délka dne). Soumrak a noc (slunce pod obzorem) je 13 h a 58 min. Z toho je astronomická noc (tma) 10 hod. a 20 min. Astronomický rozbřesk (první sluneční paprsky) nastává v 05:26 a tma v 19:06.
- O počasí: L.P. 1433 bylo až do sv. Valentina tolik sněhu, že všude sahal lidem až po slabiny, a byla taková zima a mrazy, že lidé na různých cestách hynuli zimou. (Kronika Bartoška z Drahenic)
- V tyto dny vrcholí tzv. valentýnská zima (cca od 6.2. do 15.2.) která patří ke známému pranostickému období a tím je tzv. tuhá únorová zima (cca od 6.2. do 24.2.) Valentýnská zima bývala s obavami nejčastěji očekávána zejména povozníky, formany, kupci a obchodníky. Ochromení dopravy způsobovalo místy obchodní odříznutí měst od venkova, což se projevilo okamžitým zvýšením cen a přechodným nedostatkem některých druhů zboží, především pak potravin. Během dnů kolem 14.2. docházelo i k velikým mrazům, že zamrzala kola mlýnů a to vedlo k nedostatku mouky jako například koncem 18. století. - Pověry: Na svatého Valentina nemá hospodyně nasazovat husy na vejce; nebudou prý dobrá housata. Další lidové zvyky a pověry dnešního dne najdete zde.
- Lidová rčení: Už mu nos chodí k bradě na besedu - je už stár. Chopit se žebrácké berly - státi se žebrákem.
- Dnes má svátek Valentýn a Valentýna, obě jména jsou latinského původu. Pochází ze slova "valens", což znamená silný nebo zdravý.
- Dnes se připomíná sv. Valentin, patron mladých lidí, a zvláště jejich lásky. V Římě byl knězem pravděpodobně za panování císaře Claudia II. Gothica (268-270) a původně byl dle legendy lékařem. Podle císařova názoru ženatí muži prý v armádě nepodávali tak dobré výsledky jako svobodní a z toho důvodu budoucím vojákům zakazoval vstup do manželství. Valentin však zamilované tajně sezdával. Odtud může pramenit vztah k svátku zamilovaných. Sv. Valentin vynikal v charitativní činnosti, v moudrosti a v neohroženosti při svém poslání kněze. Koruny mučednické dosáhl v Římě u Milvijského mostu na Flaminijské cestě, kde byl pohany sťat mečem. Tam byl také archeology objeven jeho hrob pod zříceninami jemu zasvěcené baziliky.
Pranostiky:
- Je-li na svatého Valentýna hvězdnatá obloha, bude pozdní jaro.
- Svatý Valentínek - jara tatínek.
- Na svatého Valentýna sej přísadu do záhonka.
- Když se na Valentýna napije z kolejí pták, tak se na Matěje (24.2.) z ní napije vůl.
- Svatý Valentin - první jarní svátek, svatý Matěj (24.2.) - druhý jarní svátek.
- Na svatého Valentina nemá hospodyně nasazovat husy, neboť by nebyla dobrá housata.
- Na svatého Valentýna zamrzne i kolo mlýna.
- Na svatého Valentýna se ze srdcí směje Hermésova špína.
- Svatý Valentýn pouští mrazy a sněhy hází.
- Valentýnské zimy formani se bojí.
- Když Valentin pustil, každý svatý pustí.
zdroj: kniha Velký pranostikon - Zdeněk Vašků a archiv Antonín ViK a www.catholica.cz,
vyobrazení: koláž Antonín ViK